Blog

Narodowe czytanie – na czym polega i kiedy się odbywa?

biblioteka

Narodowe Czytanie, jedna z najważniejszych polskich akcji społecznych promująca literaturę narodową, znów zbliża się z nową lekturą. Czym jest ta inicjatywa i co możemy spodziewać się w 2024 roku?

Tradycja narodowego czytania

Inicjatywa Narodowego Czytania narodziła się w 2012 roku, gdy Polska zjednoczyła się w wspólnym czytaniu epopei Adama Mickiewicza, czyli „Pana Tadeusza”. Od tamtej pory, każde kolejne lata przynoszą nowe lektury, łącząc społeczeństwo w fascynującej podróży przez klasykę literatury polskiej.

Narodowe Czytanie 2024: „Kordian” Juliusza Słowackiego

W 2024 roku głównym dziełem, które będzie się przewijać przez polskie domy, instytucje i przestrzenie publiczne, będzie dramat „Kordian” autorstwa Juliusza Słowackiego. Ta wyjątkowa sztuka teatralna, nasycona symbolizmem i refleksją nad sensem życia, obiecuje być fascynującym doświadczeniem dla wszystkich uczestników.

Warto jednak zaznaczyć, że termin Narodowego Czytania w 2024 roku został wyznaczony na 7 września, ale zawsze istnieje możliwość niewielkich zmian. Dlatego też warto śledzić oficjalne komunikaty oraz strony internetowe organizatorów, aby być na bieżąco z najnowszymi informacjami.

Jak wziąć udział w Narodowym Czytaniu?

Narodowe Czytanie to nie tylko akcja dla instytucji czy znawców literatury, ale przede wszystkim dla każdego, kto ceni sobie piękno słowa pisanego. Aby wziąć udział, nie trzeba być ekspertem literackim ani znanym aktorem. Wystarczy otwarte serce i chęć wspólnego odkrywania literackich arcydzieł.

O udziale w Narodowym Czytaniu można zgłosić się poprzez specjalny formularz zgłoszeniowy, który zazwyczaj staje się dostępny na stronach internetowych organizatorów. To prosta procedura, która pozwala uczestnikom dołączyć do szerokiego grona miłośników literatury narodowej.

Historia narodowego czytania

Przez lata Narodowe Czytanie pozwoliło Polakom odkryć lub ponownie docenić klasykę literacką. Od „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza, poprzez dzieła Aleksandra Fredry, Henryka Sienkiewicza, Bolesława Prusa, Stanisława Wyspiańskiego, aż po Juliusza Słowackiego – każda lektura stanowiła wyjątkową podróż przez bogactwo polskiego słowa pisanego.

W 2024 roku, czytając „Kordiana” Juliusza Słowackiego, społeczeństwo znów będzie miało szansę na spotkanie z jednym z najważniejszych dzieł literackich w historii Polski. Narodowe Czytanie to nie tylko czytanie – to także wspólne odkrywanie, dzielenie się wrażeniami i budowanie społeczności poprzez magię słowa.

Kiedy narodowe czytanie? 7 września!

Warto więc już teraz oznaczyć 7 września 2024 roku w kalendarzu i przygotować się na fascynującą przygodę z „Kordianem” w ramach Narodowego Czytania. Termin może ulec zmianie.