Blog

Najlepsze książki kryminalne – TOP wartych przeczytania powieści

ksiazki

Książki kryminalne to jeden z najpopularniejszych gatunków literackich na świecie, cieszący się dużą popularnością zarówno wśród młodszych, jak i starszych czytelników. Charakteryzują się one zazwyczaj intrygującą fabułą, w której głównym wątkiem jest zagadka kryminalna, której rozwiązanie stanowi kulminacyjny punkt całości.

Czym charakteryzują się książki kryminalne?

Gatunek ten odznacza się specyficzną atmosferą, która wzbudza u czytelnika silne emocje, w tym napięcie, niepokój, a także ciekawość i chęć poznania prawdy. Wśród głównych cech książek kryminalnych można wymienić m.in. złożoność intrygi, liczne zwroty akcji, zaskakujące zakończenia, a także postacie o różnych charakterach, które często ukrywają przed czytelnikiem swoje tajemnice.

Czemu czytelnicy tak cenią książki kryminalne?

Osoby, które lubią czytać kryminały, często szukają w nich sposobu na odprężenie się i oderwanie od rzeczywistości. Książki kryminalne dają im możliwość zapomnienia o codziennych problemach i skupienia się na zagadce, którą należy rozwiązać. Czytelnicy doceniają również fakt, że książki kryminalne pozwalają im na samodzielne myślenie i analizowanie faktów, co pozwala im na uczestnictwo w rozwiązaniu zagadki.

Najpopularniejsi autorzy książek kryminalnych na świecie

Wśród najpopularniejszych na świecie autorów książek kryminalnych wymienić można między innymi Harlana Cobena, Jo Nesbø, Agatę Christie oraz Dana Browna. Harlan Coben to amerykański pisarz, który słynie z tworzenia niezwykle intrygujących powieści, w których liczne zwroty akcji i zaskakujące zakończenia nie pozostawiają czytelników obojętnymi. Jo Nesbø natomiast to norweski pisarz, którego twórczość skupia się na postaci detektywa Harry’ego Hole. Agata Christie to z kolei jedna z najbardziej znanych pisarek kryminałów, która swoje powieści tworzyła w latach 20. i 30. XX wieku. Jej postacią znakomitą jest słynny detektyw Hercule Poirot. Dan Brown to amerykański pisarz, którego twórczość skupia się na zagadkach związanych z historią i religią, a wśród jego najbardziej znanych powieści znajdują się „Kod Leonarda da Vinci” oraz „Anioły i demony”.

Wbrew sobie(Wbrew sobie – powieść kryminalna Michała Bednarskiego)

Rosnąca popularność książek kryminalnych

Warto zaznaczyć, że książki kryminalne to gatunek literacki, który wciąż cieszy się dużą popularnością i stale zyskuje na znaczeniu. Książki kryminalne zyskują na znaczeniu również dzięki adaptacjom filmowym i serialowym, które przyciągają nowych czytelników do tego gatunku literackiego. Popularność tego typu produkcji przyczyniła się do powstania nowych autorów kryminałów oraz do wzrostu zainteresowania tą tematyką wśród młodszych czytelników.

Nie sposób również nie zauważyć, że książki kryminalne są często wykorzystywane w edukacji czytelniczej, szczególnie w krajach anglojęzycznych. W ramach zajęć z literatury, nauczyciele proponują uczniom lektury kryminalne, które pomagają rozwijać umiejętności czytelnicze, a także zachęcają do refleksji na temat problemów społecznych i moralnych.

Najlepsze powieści kryminalne – lista TOP

Poniżej przedstawimy propozycje najlepszych książek kryminalnych, jakie są obecnie dostępne na rynku. W zestawieniu znajdą się zarówno tytuły klasyków gatunku, jak i nowe pozycje, które zaskakują pomysłową fabułą oraz ciekawymi bohaterami. Zachęcamy do zapoznania się z naszymi propozycjami i wybrania książki, która wciągnie Cię na długie godziny. Obok tytułów książki znajdziecie imię i nazwisko autora oraz datę publikacji powieści kryminalnej.

„Kod Leonarda da Vinci” – Dan Brown (18.03.2003)

„Kod Leonarda da Vinci” to bestsellerowy thriller autorstwa Dana Browna, który w krótkim czasie stał się jednym z najpopularniejszych i najczęściej czytanych dzieł w historii literatury. Fabuła książki skupia się na morderstwie kustosza Jacques’a Saunière, który zostaje znaleziony martwy w Luwrze. Robert Langdon, znawca symboliki religijnej z uniwersytetu w Harvardzie, zostaje wplątany w tę sprawę i podejrzewany przez policję o popełnienie zbrodni. W tym samym czasie mnich Sylas, fanatyczny członek tajnego stowarzyszenia Opus Dei, ściga Langdona i próbuje go zabić. Akcja książki toczy się w szybkim tempie i składa się z wielu zagadek i tajemnic, które muszą zostać rozwikłane, aby poznać prawdziwe motywacje mordercy. Książka ta przyciąga uwagę czytelników dzięki swojej oryginalnej fabule, w której autor połączył historię, sztukę i religię, tworząc wciągającą opowieść o niezwykłych odkryciach i tajemnicach, które wstrząsają światem. Kryminał z pewnością wart polecenia!

„Bez pożegnania” – Harlan Coben (30.04.2002)

„Bez pożegnania” to jedna z najbardziej znanych powieści Harlana Cobena, która wprowadza czytelnika w świat mrocznych tajemnic, intryg i niewyjaśnionych zbrodni. Głównym bohaterem jest Will Klein, którego życie zmienia się wraz ze śmiercią matki, która zdradziła mu, że jego brat, uważany za martwego, wciąż żyje. Okazuje się, że Ken, brat Willa, zamordował jedną z jego byłych dziewczyn, Julię, ale mimo to zdołał zniknąć bez śladu. Will postanawia odnaleźć brata i dowiedzieć się prawdy o jego przeszłości, jednak wkrótce staje przed kolejnym wyzwaniem, gdy jego narzeczona, Sheila, zostaje oskarżona o podwójne morderstwo i znikniecie. Will musi działać szybko i sprytnie, by odnaleźć ukochaną i udowodnić jej niewinność. Książka ta wciąga czytelnika już od pierwszych stron, zapewniając mocne emocje, zwroty akcji i nieoczekiwane zakończenie. Coben, mistrz intryg i zagadek, stworzył w „Bez pożegnania” doskonały thriller kryminalny, który z pewnością zadowoli każdego miłośnika tego gatunku. Zdecydowanie polecamy tę powieść kryminalną!

Zobacz również: Usługi wydawnicze Wydawnictwa Pisanego

„Nie mów nikomu” – Harlan Coben (04.2001)

Książka „Nie mów nikomu” to kolejny świetny kryminał autorstwa Harlana Cobena. Akcja rozpoczyna się dramatycznym wydarzeniem, które ma wpływ na życie głównego bohatera przez wiele lat. Po ośmiu latach od śmierci żony, David Beck otrzymuje niespodziewaną wiadomość, która stawia wszystko na głowie. Wraz z pojawieniem się dowodu na to, że Elizabeth żyje, zaczyna się niezwykle emocjonująca i pełna zwrotów akcji intryga, której kulminacją jest niezwykle zaskakujące zakończenie. Coben w swojej książce stawia pytania o to, jak daleko możemy się posunąć dla naszych najbliższych oraz jak wiele jesteśmy w stanie poświęcić dla miłości.

„Morderstwo na polu golfowym” – Agata Christie (03.1923)

„Morderstwo na polu golfowym” Agaty Christie to jedna z najbardziej znanych powieści z hermetycznym detektywem Hercule Poirotem w roli głównej. Akcja rozgrywa się we Francji, gdzie milioner Paul Renauld zostaje zamordowany na polu golfowym. Zagadkę tę, jak zawsze, próbuje rozwikłać detektyw Poirot. Jedną z kluczowych postaci jest żona zamordowanego, która twierdzi, że jej mąż został porwany przez tajemniczych Chilijczyków. Poirotowi udaje się rozwiązać zagadkę, choć wbrew jego zwyczajowi w tym przypadku nie są to kwestie głównie związane z logiką i dedukcją, ale z nieoczekiwanymi zwrotami akcji.

Uwikłany(Uwikłany – książka kryminalna Michała Bednarskiego)

„Pierwszy śnieg” – Jo Nesbø (2007)

„Pierwszy śnieg” to trzymająca w napięciu powieść kryminalna autorstwa norweskiego pisarza Jo Nesbø. Główny bohater, komisarz Harry Hole, zostaje wezwany do prowadzenia śledztwa w sprawie seryjnego mordercy, który grasuje w Oslo i okolicach. Ofiarą zabójcy padają zamężne kobiety, a na miejscu zbrodni pojawia się tajemniczy bałwan zbudowany z śniegu. Harry Hole, próbując złapać mordercę, odkrywa powiązania prowadzonej przez siebie sprawy z nierozwiązanych dotąd zagadek sprzed lat. Nesbø w „Pierwszym śniegu” nie tylko stworzył intrygującą zagadkę kryminalną, ale również zarysował portret złożonej postaci wiodącego bohatera, zmagającego się z własnymi demonami i życiowymi problemami.

„Czerwone gardło” – Jo Nesbø (2000)

„Czerwone gardło” to powieść kryminalna autorstwa Jo Nesbø, w której poznajemy głównego bohatera – Harry’ego Hole’a, pracownika norweskiej policji bezpieczeństwa. Powieść kryminalna składa się z dwóch płaszczyzn czasowych, jedna z nich to okres II wojny światowej, a druga to współczesność w Norwegii, Szwecji, Niemczech i RPA. Harry Hole prowadzi śledztwo w sprawie serii makabrycznych morderstw, których ofiary to młode kobiety. Jednocześnie, bohater zmagający się z nałogiem alkoholowym i osobistymi problemami, odkrywa w archiwach policji tajemnicę z przeszłości, która może mieć wpływ na rozwiązanie aktualnej sprawy. Akcja utworu pełna jest zwrotów akcji i intryg, a zakończenie zaskoczy nawet najbardziej wymagających czytelników.

„Upiory” – Jo Nesbø (2011)

„Upiory” to powieść kryminalna autorstwa Jo Nesbø, w której główną postacią jest były komisarz Harry Hole. Fabuła koncentruje się wokół śledztwa prowadzonego w Oslo w sprawie zabójstwa narkomana Gusto Hanssena. Podejrzanym jest syn partnerki Harry’ego – Rakel Fauke, Oleg Fauke. Harry Hole, obecnie pracujący dla firmy windykacyjnej z Hongkongu, próbuje wytropić nowego dealera narkotyków w Oslo – tajemniczego Dubaja. Powieść ukazuje niestabilne relacje pomiędzy Harrym a Olegiem, a także opisuje problemy związane z korupcją w norweskiej policji i świecie polityki lokalnej. „Upiory” to nie tylko wciągający kryminał, ale także obraz obyczajów i realiów norweskiego społeczeństwa. Zachęcamy do przeczytania tej powieści kryminalnej.

„Morderstwo w Orient Expressie” – Agata Christie (01.01.1934)

„Morderstwo w Orient Expressie” to jedna z najsłynniejszych powieści Agaty Christie, a zarazem jedno z jej najlepszych powieści kryminalnych w historii tego gatunku! Akcja rozgrywa się w zamkniętym środowisku luksusowego pociągu, w którym dochodzi do zbrodni. Detektyw belgijski, Herkules Poirot, jest na pokładzie i postanawia rozwiązać sprawę. Sytuacja komplikuje się, gdy okazuje się, że każdy z pasażerów miał motyw do popełnienia morderstwa, a trop prowadzi Poirota do nieoczekiwanego wniosku. Powieść ta zyskała sławę dzięki skomplikowanej intrydze, zaskakującemu zakończeniu oraz mistrzowskiemu prowadzeniu narracji, które trzyma czytelnika w napięciu do samego końca.

„Zły” – Leopold Tyrmand (1955)

Powstała w 1955 roku „Zły” to klasyka polskiej literatury kryminalnej. Akcja powieści rozgrywa się w Warszawie w latach 50. XX wieku i skupia się na postaci tajemniczego mściciela, który nazywa siebie „Złym”. To właśnie on staje w obronie słabszych i bezbronnych przed warszawskimi chuliganami i półświatkiem. Powieść porusza także temat walki o sprawiedliwość i korupcji wśród funkcjonariuszy policji oraz ukazuje trudną sytuację ludzi w powojennej Polsce. Tyrmand w mistrzowski sposób łączy elementy powieści kryminalnej z obyczajową panoramą miasta i portretami jego mieszkańców.

„Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet” – Stieg Larsson (08.2005)

Książka „Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet” autorstwa Stieg Larsson to porywająca powieść kryminalna, która przedstawia historię Mikaela Blomkvista, dziennikarza i wydawcy czasopisma Millennium, który zostaje skazany za oskarżenia o korupcję. Mikael otrzymuje propozycję napisania historii rodziny Vangerów, jednak prawdziwym celem jego misji jest odnalezienie prawdy o tajemniczym zniknięciu Harriet Vanger. W swoim śledztwie Mikael odkrywa, że każdy z członków rodziny Vangerów ma coś do ukrycia, a pomaga mu w tym genialna hackerka Lisbeth Salander. Blomkvist i Salander zaczynają działać razem, aby odkryć prawdę i wkrótce uświadamiają sobie, że ich własne życia są zagrożone. Książka porusza wiele tematów, takich jak korupcja, przemoc wobec kobiet, a także ludzkie relacje i emocje.

„Chirurg” – Tess Gerritsen (2001)

„Chirurg” to trzymający w napięciu thriller autorstwa Tess Gerritsen, którego akcja toczy się w Bostonie. W mieście grasuje seryjny morderca, który celuje w samotne kobiety. Zanim zabija, dokonuje na nich okrutnego zabiegu, usuwając macice bez znieczulenia. Detektywi Thomas Moore i Jane Rizzoli prowadzą śledztwo, próbując schwytać zabójcę, jednak sprawa okazuje się skomplikowana, a każde nowe morderstwo tylko zwiększa presję na policję. Sytuacja staje się jeszcze bardziej skomplikowana, gdy okazuje się, że seria morderstw z dwa lata temu jest powiązana z obecnymi, a jedyną osobą, która zdołała przetrwać atak, jest doktor Catherine Cordell, która teraz znów znajduje się na celowniku Chirurga. W miarę jak detektywi zbliżają się do rozwiązania zagadki, zaczynają ujawniać się coraz bardziej makabryczne szczegóły, które mogą doprowadzić ich do niebezpieczeństwa.

Alienista” – Caleb Carr (15.03.1994)

„Alienista” przenosi nas w głąb mrocznego Nowego Jorku końca XIX wieku, gdzie tajemnicze zbrodnie na młodych chłopcach prostytutek wstrząsają miastem. W atmosferze pełnej tajemniczości, gdzie korupcja w policji jest na porządku dziennym, zdaje się, że sprawca pozostaje nieuchwytny. Jednak na polecenie Theodore’a Roosevelta, tajna grupa pod przywództwem Laszlo Kreizlera, znanego jako „alienista”, rozpoczyna śledztwo. Kreizler, wykorzystując swoją niezwykłą wiedzę, próbuje zagłębić się w najciemniejsze zakamarki umysłu mordercy, aby rozwikłać zagadkę i ujawnić przerażającą tożsamość sprawcy. To książka kryminalna, która na pewno jest warta uwagi.

„Pies Baskerville’ów” – Arthur Conan Doyle (25.03.1902)

Książka „Pies Baskerville’ów” to jedna z najbardziej znanych powieści detektywistycznych Arthura Conana Doyle’a. Akcja toczy się w angielskim hrabstwie Devon, gdzie rodzina Baskervillów zostaje dotknięta przekleństwem. Od wieków w ich rodzinie krąży legenda o bestii, która nawiedza okolicę i zabija członków rodu. Gdy Sir Charles Baskerville zostaje znaleziony martwy, Sherlock Holmes i jego nieodłączny towarzysz, doktor Watson, ruszają na poszukiwanie sprawcy. Dochodzenie staje się coraz bardziej skomplikowane, a Holmes i Watson muszą stawić czoła nie tylko mordercy, ale także mrocznym tajemnicom, które skrywa Baskerville Hall. Czy uda im się odkryć prawdziwą tożsamość bestii i zakończyć przekleństwo na zawsze? Serdecznie zachęcamy do lektury tej powieści kryminalnej.

„Sycylijczyk” – Mario Puzo (11.1984)

„Sycylijczyk” to powieść kryminalna autorstwa Mario Puzo, którą można określić jako sagę o rodzinie Corleone. W tym przypadku akcja toczy się na Sycylii, gdzie Michael Corleone jest skierowany przez swojego ojca, Vito Corleone, by eskortować Salvatore Guiliano – lokalnego bandytę i bohatera ludowego – do Ameryki. Podczas swojego pobytu na Sycylii Michael odkrywa, że w świecie bandyckim zawsze istnieje wiele różnych sił, a każda z nich walczy o swoje interesy. Walka o władzę między Guiliano a Donem Croce Malo jest tylko jednym z przykładów takiego konfliktu. Puzo ukazuje tutaj brutalny świat przestępczy, w którym wartości są inne niż te, którymi kierują się ludzie w społeczeństwie.

„I nie było już nikogo” – Agatha Christie (1939)

„I nie było już nikogo” to jedna z najsłynniejszych powieści kryminalnych Agathy Christie, a jednocześnie jedna z najlepiej sprzedających się książek wszech czasów. Akcja toczy się na tajemniczej wyspie, na której zostaje zaproszonych dziesięć różnych ludzi, pozornie nieznajomych sobie, ale łączących ich ciemne tajemnice z przeszłości. Szybko okazuje się, że gospodarz, który ich zaprosił, nie istnieje, a każdej nocy dochodzi do morderstwa kolejnej osoby. Z powodu sztormu, goście zostają uwięzieni na wyspie, bez możliwości kontaktu z resztą świata. Zdesperowani i przerażeni, próbują odkryć, kto jest zabójcą, ale okazuje się, że każdy z nich ma motyw i nikt nie jest tym, za kogo się podaje. Książka, dzięki swojemu intrygującemu i zaskakującemu rozwiązaniu, zapadła w pamięć czytelników na zawsze, a atmosfera grozy i podejrzliwości sprawia, że trudno się od niej oderwać.

„Pomocnik kata” – Marek Krajewski (28.04.2020)

„Pomocnik kata” autorstwa Marka Krajewskiego to opowieść o zawiłych i niebezpiecznych relacjach polsko-sowieckich, które skutkują szeregiem tragicznych wydarzeń. Głównym bohaterem jest Edward „Łyssy” Popielski, funkcjonariusz tajnych służb, który po zamachu na ambasadora ZSSR w Polsce podejmuje walkę z sowiecką agenturą. Kowerda, młody zamachowiec, jest tylko marionetką w grze większych sił. Popielski, posiadający swoje własne tajemnice, zostaje wciągnięty w wir intryg i manipulacji, a jego życie staje się zagrożone. W trakcie śledztwa, pojawiają się kolejne zbrodnie, a Popielski zmuszony jest zmierzyć się z własnymi demonami przeszłości. „Pomocnik kata” to pasjonująca, pełna napięcia i nieprzewidywalnych zwrotów akcji powieść kryminalna, której akcja toczy się w burzliwych czasach międzywojennych.

„Księżniczka z lodu” – Camilla Läckberg (2003)

„Księżniczka z lodu” to powieść kryminalna autorstwa szwedzkiej pisarki Camilli Läckberg. Książka rozpoczyna się od znalezienia martwej Alexandry Wijkner, którą uważa się za ofiarę samobójstwa. Jednak matka kobiety zgłasza wątpliwości i prosi swoją przyjaciółkę z dzieciństwa, Erikę Falck, aby zbadła tę sprawę. Wspólnie z Patrikiem Hedströmem, kolegą z młodzieńczych lat i obecnym policjantem, Erika próbuje rozwiązać zagadkę śmierci Alex. Kiedy zaczynają zgłębiać jej przeszłość, odkrywają mroczną tajemnicę, która prowadzi do kolejnych zdarzeń związanych z zemstą i zdradą. Książka ta jest pełna zwrotów akcji i napięcia, a czytelnik jest trzymany w niepewności aż do ostatniej strony.

„Bez skrupułów” – Harlan Coben (1995)

„Bez skrupułów” to kolejna powieść Harlana Cobena z serii z agentem sportowym Myronem Bolitarem. Tym razem główny bohater zostaje wplątany w trudną sprawę zaginięcia studentki, która po osiemnastu miesiącach od tajemniczego zniknięcia zostaje znaleziona na zdjęciu w piśmie pornograficznym. Sytuacja staje się jeszcze bardziej skomplikowana, gdy ginie ojciec dziewczyny, a były narzeczony odbiera zagadkowy telefon od zaginionej Kathy. Myron wraz z przyjaciółmi postanawia rozwikłać zagadkę, ale każdy z zamieszanych ma swoje sekrety, co utrudnia całą sprawę. Akcja książki jest pełna napięcia, zwrotów akcji i zaskakujących momentów, które trzymają czytelnika w napięciu aż do ostatniej strony.

„Błękitna krew” – Harlan Coben (1997)

W „Błękitnej krwi” Harlan Coben wprowadza nas w świat sportu, a konkretnie do turnieju golfowego. Jeden z najlepszych golfistów na świecie, Jack Coldren, pochodzący z dobrej rodziny, nieoczekiwanie traci swojego syna. Podejrzenia padają na Lloyda Rennarta, jego dawnego asystenta, który nie żyje od pół roku. Myron Bolitar, były koszykarz i agent sportowy, podejmuje się odnalezienia chłopca, jednak zmuszony jest działać bez swojego niezawodnego przyjaciela, Wina. W miarę jak śledztwo się rozwija, Bolitar odkrywa, że porwanie może mieć związek z przeszłością rodziny Coldrenów i że ktoś jest skłonny zrobić wszystko, aby ta tajemnica nie wyszła na jaw.

„Człowiek nietoperz” – Jo Nesbø (1997)

„Człowiek nietoperz” Jo Nesbø to ekscytujący kryminał, w którym norweski policjant Harry Hole zostaje wysłany do Sydney, by rozwikłać zagadkę brutalnego morderstwa swojej rodaczki, Inger Holter. Harry Hole ma przypuszczenia, że morderca może być seryjnym zabójcą, który grasuje w mieście.

W trakcie śledztwa Harry Hole nawiązuje współpracę z lokalnym funkcjonariuszem, Aborygenem Andrew Kensingtonem, którego nietypowe metody dochodzeniowe wprowadzają norweskiego detektywa w świat miejscowych domów publicznych i podejrzanych lokali handlujących narkotykami. Wraz z Andrew Harry Hole wędruje też po niebezpiecznych ulicach, gdzie grasują dewianci seksualni.

Autor Jo Nesbø buduje w „Człowieku nietoperzu” napięcie, zaskakujące zwroty akcji oraz nieoczekiwane odkrycia, które zmuszają czytelnika do śledzenia fabuły aż do ostatniej strony. Książka ta to nie tylko wciągający kryminał, ale także opowieść o tym, jak dwóch policjantów z różnych kultur i światów pracują razem, by doprowadzić do końca sprawę morderstwa.

„Jaskiniowiec” – Jørn Lier Horst (2013)

„Jaskiniowiec” Jørn Lier Horsta to kryminalna powieść, w której akcja skupia się na tajemniczej śmierci Viggo Hansena – samotnego mężczyzny, którego ciało znaleziono w fotelu przed włączonym telewizorem po czterech miesiącach od jego śmierci. Choć nie ma dowodów na to, że zgon był wynikiem przestępstwa, córka sąsiada Hansena, Line, dziennikarka gazety Verdens Gang, postanawia napisać artykuł o zapomnianej osobie. Jednocześnie na plantacji drzew iglastych znajduje się kolejne ciało, a policja zaczyna podejrzewać, że może mieć to związek z amerykańskim seryjnym zabójcą, który uciekł do Norwegii wiele lat temu. Śledztwo zaczyna nabierać tempa, a bohaterowie muszą odkryć, co łączy te dwie sprawy, by wyjaśnić zagadkę tajemniczych zgonów.

„Listonosz zawsze dzwoni dwa razy” – James Mallahan Cain (1934)

„Listonosz zawsze dzwoni dwa razy” to historia Cora Papadakis, młodej kobiety, która nienawidzi swojego starszego męża Nicka Papadakisa, właściciela podupadającego przydrożnego baru. Pewnego dnia poznaje przygodnego włóczęgę Franka Chambersa i wraz z nim planuje zamordowanie męża. Książka opowiedziana jest z perspektywy Chambersa, który staje się narratorem całej historii. Powieść to nie tylko opowieść o morderstwie, ale również studium psychologiczne namiętności ludzkiej oraz obraz Ameryki z czasów wielkiego kryzysu w latach trzydziestych.

„Klucz do Rebeki” – Ken Follett (1980)

„Klucz do Rebeki” to historia szpiegowskiej intrygi osadzonej w Kairze podczas II wojny światowej. Niemiecki szpieg Alex Wolf przekazuje meldunki dotyczące ruchów wojsk brytyjskich za pomocą radiostacji, a do szyfrowania używa książki „Rebeka” i specjalnego klucza. Jednakże, major brytyjskiego wywiadu William Vandam wraz z żydowską agentką Abigail Asnani podjęli się zadania schwytania szpiega. Po spektakularnym pościgu, Wolf wpada w ręce brytyjskiego wywiadu wojskowego i zostaje uwięziony w więzieniu w Kairze. Książka ukazuje przede wszystkim walkę wywiadów oraz szpiegostwo, a także przedstawia realia wojny i sytuację polityczną w Egipcie w tamtym okresie.

„Królestwo” – Jo Nesbø (2020)

„Królestwo” to historia o dwóch braciach, Roy’u i Carl’u, którzy prowadzą różne style życia w norweskiej wiosce. Gdy Carl powraca po latach i proponuje budowę hotelu, przeszłość zaczyna ich gonić, odsłaniając mroczne tajemnice ich dzieciństwa i dorastania. Roy zawsze bronił młodszego brata i teraz jego lojalność zostaje wystawiona na próbę, gdy musi zmierzyć się z trudnymi wyborami i konsekwencjami związanymi z rodziną. Dodatkowo, śledztwo w sprawie śmierci rodziców braci zostaje wznowione, co stawia Roy’a przed trudnym wyborem, jak wiele jest w stanie poświęcić dla ochrony swojego brata. Jest to wciągająca powieść kryminalna, którą szczerze polecamy!

„Terapeutka” – B.A. Paris (2021)

Szukasz top książki kryminalnej? Dobrą propozycją będzie więc dla Ciebie „Terapeutka”. Alice i Leo, pełni nadziei i optymizmu, przystępują do nowego rozdziału w życiu, wprowadzając się do świeżo odnowionego domu w ekskluzywnym zamkniętym osiedlu. Wszystko wydaje się idylliczne, ich marzenia zaczynają się spełniać, a życie układa się w perfekcyjny sposób. Jednakże, gdy Alice poznaje swoich sąsiadów, odkrywa przerażający sekret skrywany przez dom, który teraz nazywa swoim. W międzyczasie nawiązuje ona głęboką więź z Niną, terapeutką, która była poprzednią właścicielką. Przeszłe tragiczne wydarzenia stają się obsesyjnym punktem zainteresowania Alice, jednak żaden z mieszkańców nie jest skłonny do rozmawiania na ten temat.

Stopniowo tajemnice i sekrety zamieszkujących to ekskluzywne osiedle osób zaczynają wychodzić na jaw, odsłaniając mroczne strony ich życia i osobowości, ukazując, że są dalecy od doskonałości, którą próbowali prezentować na pierwszy rzut oka.

„Zemsta” – Jo Nesbo (2022)

Świetna powieść kryminalna, w której londyński finansista stawia czoła swoim demonom i uzależnieniom, kiedy postanawia odwiedzić ojca na farmie węży w dzikiej Afryce. To nie tylko próba naprawienia skomplikowanych relacji rodzinnych, ale także podróż w głąb duszy. Jednocześnie, utalentowany naukowiec, który odkrył sposób na nieśmiertelność, postanawia skasować własną pamięć, aby pozbyć się bolesnych wspomnień. Czy zdoła to uczynić, nim stanie się za późno? W tym postpandemicznym świecie, w którym zamożne elity czekają na ewakuację, a zwykli obywatele walczą na ulicach o przetrwanie, pojęcie prawa staje się coraz bardziej mgliste. Czy w tym chaotycznym krajobrazie istnieją jeszcze strażnicy sprawiedliwości?

„Żmijowisko” – Wojciech Chmielarz

„Żmijowisko” to świetna książka kryminalna opowiada historię Kamili i Arka, którzy są małżeństwem z powodu nieplanowanej ciąży. Ich córka Ada, która urodziła się, gdy para była bardzo młoda, jest niezadowolona z faktu, że rodzice zabierają ją na wakacje do Żmijowiska, małej wsi na Pomorzu, zamiast pojechać na obóz. Na miejscu pojawia się Robert, były partner Kamili, co budzi zazdrość u Arka. Następnie Ada niespodziewanie zniknie, a jej poszukiwania nie przynoszą skutku. Rok później ojciec dziewczyny powraca na Żmijowisko, aby kontynuować poszukiwania zaginionej córki. W tym czasie wciąż nieznane okoliczności jej zniknięcia zmuszają Kamila i Arkę do zmierzenia się ze swoją przeszłością oraz sekretami, które od dawna skrywali.

„Śmierć w Breslau” – Marek Krajewski

„Śmierć w Breslau” to hipnotyzująca powieść kryminalna autorstwa Marka Krajewskiego, która dała początek legendarnemu komisarzowi Eberhardtowi Mockowi. Akcja rozgrywa się w maju 1933 roku, w mrocznym i przesiąkniętym przemocą Wrocławiu. Zagadka, która staje przed Mockiem, jest zatrważająca: na miejscu zbrodni znajdują się zmasakrowane zwłoki dwóch kobiet, a tajemnicze zdanie napisane krwią ofiar zostawia czytelnika w szoku. To miejsce pełne makabrycznych skorpionów wskazuje na to, że morderca jest niezwykle perfidny i nieustraszony. W tej rzeczywistości, gdzie każdy zaułek skrywa zagrożenie, a korupcja i przemoc zapanowały nad miastem, tylko Mock może podjąć się rozwiązania tej straszliwej zagadki. To on jest ostatnią deską ratunku w tym mrocznym świecie, gdzie rządzi brutalna rzeczywistość i zarażenie doktryną hitlerowską. Krajewski mistrzowsko tworzy atmosferę tego czasu i miejsca, a komisarz Mock, z swoją niekonwencjonalną osobowością i wyjątkowym talentem kryminalistycznym, staje się postacią niezwykle fascynującą. „Śmierć w Breslau” to lektura, która wciąga od pierwszej strony i nie pozwala oderwać się aż do ostatniej kropki.

„W ciemnościach” – Mike Omer

Zoe Bentley i agent FBI, Tatum Gray, próbują znaleźć seryjnego mordercę, który wrzuca nagrania ich ofiar do sieci. Jednocześnie, Zoe jest zaangażowana w osobiste zagrożenie ze strony seryjnego mordercy, który ją prześladuje od dzieciństwa. Musi podjąć decyzję, czy chronić swoją rodzinę, czy skupić się na śledztwie. Jest to przerażający kryminał, który wciąga od pierwszych stron.

„Z zimną krwią” – Truman Capote

„Z zimną krwią” to niezwykle fascynująca powieść kryminalna autorstwa Trumana Capote’a, która ukazała się w 1966 roku. Ta niezwykła książka to opowieść o okrutnym morderstwie rodziny Clutterów, które wstrząsnęło spokojnym miasteczkiem Holcomb w stanie Kansas i całym krajem. Truman Capote nie tylko przedstawia dokładny przebieg tragicznych wydarzeń, ale także zagłębia się głęboko w psychikę i życie dwóch morderców, Perry’ego Smitha i Richarda Hickocka. To niezwykle innowacyjne dzieło literatury kryminalnej, które autor nazwał nowym typem powieści, opartym na autentycznych wydarzeniach. Capote zdobywa czytelnika swoją niezwykłą zdolnością do przeniesienia go w świat zbrodni i emocji, tworząc jednocześnie portrety postaci, które zapadają w pamięć na zawsze. „Z zimną krwią” to lektura, która wciąga od pierwszej strony i pozostawia trwałe wrażenie po jej zakończeniu.

Żegnaj, laleczko” – Raymond Chandler

W książce „Żegnaj, laleczko” autorstwa Raymonda Chandlera, zagłębiamy się w niezwykle intrygujący świat kryminalnych intryg. Philip Marlowe, nieustraszony prywatny detektyw z Los Angeles, zostaje przypadkowym uczestnikiem brutalnej bójki, w którą zamieszany jest gangster Myszka Malloy, niedawno uwolniony z więzienia. Jego jedynym celem jest odnalezienie dawnej miłości, tajemniczej Velmy. W międzyczasie Marlowe przyjmuje zlecenie od ekscentrycznego Lindseya Marriota, który prosi go o pomoc w przekazaniu okupu szantażystom za skradziony, bezcenny naszyjnik. Jednakże, w trakcie tego spotkania, Marlowe zostaje zaatakowany i Marriot ginie w tajemniczych okolicznościach. Wciągnięty w labirynt kłamstw i zdrad, Marlowe musi rozwikłać zagadkę morderstwa, odkryć związek między Malloyem i Velmą, i stawić czoła niebezpieczeństwom, które czyhają na każdym kroku.

„Mock. Golem” – Marek Krajewski

„Mock. Golem” to mroczna i fascynująca powieść kryminalna autorstwa Marka Krajewskiego, osadzona w Breslau w roku 1920. W tej pełnej tajemnic i napięcia opowieści, miasto staje się areną działalności tajemniczej sekty znanej jako „mesjasze”, których uliczne tańce wciągają mieszkańców w przerażający trans. W centrum tego zjawiska stoi cyniczny i dwulicowy guru Theodor Jauch, zwany „tańczącym Janem Chrzcicielem”, który nie tylko kontroluje tłumy, ale także podsyci nienawiść i antysemityzm w mieście. Jednakże, w miarę jak akcja się rozwija, Jauch sam staje się narzędziem w rękach spiskowców, gotowych do jakichkolwiek okrucieństw, by osiągnąć swoje mroczne cele. „Mock. Golem” to literatura kryminalna w najlepszym wydaniu, która przenosi czytelnika w intrygujący świat tajemnic i konfliktów, dając jednocześnie możliwość zrozumienia, jak potężne siły mogą manipulować ludzkimi emocjami i przekonaniami. Krajewski mistrzowsko maluje przed czytelnikiem obraz historycznego Breslau, nadając tej powieści niepowtarzalny klimat i głębię.

„O włos” – Katarzyna Bonda

W podwarszawskim Lesie Kabackim dokonano makabrycznego morderstwa dwóch młodych dziewczyn, a ich zwłoki były w stanie, który przerażał nawet doświadczonych policjantów. Jednak to tylko początek koszmarnych odkryć, ponieważ podczas dochodzenia w tej okolicy natrafiono na coś jeszcze bardziej przerażającego – spięty zieloną wstążką pukiel blond włosów, który z pewnością nie należał do ofiar. To okazuje się być fetyszem, ale jednocześnie cennym dowodem w tej intrygującej sprawie. Okrutny morderca znany jako „Kosiarz z Kabat” zaczyna siać postrach wśród pracownic agencji towarzyskich, a to wśród nich detektyw Jakub Sobieski podejmuje nieformalne działania śledcze. W poszukiwaniu sprawcy tajemnicze tropy prowadzą w przeszłość, odkrywając niewyjaśnione zbrodnie sprzed lat, wskazujące na zawiłą i mroczną historię.

„Powrót nauczyciela tańca” – Henning Mankell

Noc po nocy Herbert Molin, emerytowany oficer policji, zmagający się z bezsennością przez ostatnie pięćdziesiąt cztery lata, staje w obliczu uporczywych cieni, pragnących, by odpokutował swoje dawne grzechy. Molin przyzwyczaił się do ich towarzystwa i nauki spędzania czasu po zmroku – rozkłada puzzle lub oddaje się tańcu tango z własnoręcznie wykonaną lalką. Nadejście chwili zemsty jest nieuchronne – pewnego ranka Molin zostaje brutalnie zamordowany. Krwawe ślady na podłodze jego domu tworzą makabryczny układ kroków tanga. Do prowadzonego przez Giuseppe Larssona śledztwa dołącza doświadczony policjant Stefan Lindman, który sam zmaga się z trudnym okresem życia – niedawno dowiedział się, że choruje na raka. W międzyczasie dochodzi do kolejnego morderstwa. Śledczy odkrywają ślady prowadzące do międzynarodowej sieci neonazistów, stopniowo odkrywając motywy zbrodni zakorzenione w wydarzeniach z czasów II wojny światowej.

„VIP-room” – Jens Lapidus

Po ośmiu latach więzienia, Teddy postanawia zerwać z przestępczym półświatkiem, ale z powodu finansowego kryzysu godzi się na nietypową pracę. Dostaje propozycję śledzenia porywacza młodego biznesmena, którego rodzice zamiast zwrócić się do policji, szukają pomocy u adwokatów. Mimo że Teddy unikał kryminalnych spraw, zmuszony przez komornika, podejmuje się zadania, współpracując z młodą adwokatką, Emelie. Choć są zupełnie różni, świetnie sprawdzają się razem. Wkrótce odkrywają tajemnice porwanego, które zagrażają nie tylko Emelie karierze, ale także Teddy’emu, którego przeszłość może mieć kluczowe znaczenie dla sprawy. Książka kryminalna zdecydowanie warta polecenia!

„Psy z Rygi” – Henning Mankell

W lutym 1991 roku komisarz Wallander z Ystad otrzymuje doniesienie o makabrycznym znalezisku na plaży. W pontonie wyrzuconym przez fale znajduje się dwóch martwych mężczyzn z łotewskiej mafii. Coś, co wydaje się początkowo jako sprawy gangsterskich porachunków, prowadzi Wallandera do międzynarodowego spisku. W stolicy Łotwy, Rydze, jeszcze niedawno suwerennym, ale teraz nadzorowanym przez policję, Wallander musi stawić czoła potężnemu i nieuchwytnemu przeciwnikowi. W tej poruszającej powieści kryminalnej, pełnej napięcia, Mankell ukazuje mroczny obraz społeczeństwa w chaosie, pokazując narodziny zła, które ogarnęło Łotwę i inne państwa Europy Środkowej i Wschodniej.

„Potwór z Podhala” – Bartłomiej Kowaliński

Po śmierci podrzędnego dziennikarza w tajemniczych okolicznościach, policyjne śledztwo wyklucza udział osób trzecich. W tym samym czasie Paweł Wolski, znany dziennikarz śledczy, odkrywa, że umówiony rozmówca zginął kilka dni wcześniej. Zobowiązany do zbadania sprawy, prowadzi śledztwo, które prowadzi do kontrowersyjnego biznesmena i rodzin z Podhala. Wszystko wskazuje na to, że ktoś chce rozliczyć się z przeszłości. Jednak każda nowa poszlaka rzuca światło na to, kto jest sprawcą, a kto ofiarą.

Książki kryminalne polecane przez Wydawnictwo Pisane

Dla miłośników kryminałów i thrillerów nie ma nic lepszego niż wciągająca powieść kryminalna, która trzyma w napięciu od pierwszej do ostatniej strony. Na szczęście, w portfolio Wydawnictwa Pisanego znajdą się tytuły, które z pewnością spełnią oczekiwania wymagających czytelników. Oferta kryminałów tego wydawnictwa pozwoli na wybór dla każdego – od zagadkowych detektywistycznych powieści, po wciągające kryminały z motywem zdrady czy zaskakujące zwroty akcji. Poniżej książki kryminalne Wydawnictwa Pisanego:

„Wbrew sobie” – Michał Bednarski (2019)

Książka „Wbrew sobie” autorstwa Michała Bednarskiego to zaskakująca mieszanka kryminału, sensacji i romansu. W chwili, gdy cała Polska żyje odkryciem złóż gazu, dziennikarz Daniel Nowak dostaje tajemniczy anonim, który prowadzi go do niebezpiecznej intrygi. Gdy policja oskarża go o morderstwa, rozpoczyna się niebezpieczny pościg za dowodami, które oczyściłyby jego imię. W tle akcji rozwija się szalona miłość, która tylko dodaje dramatyzmu i niepewności. „Wbrew sobie” to mocno napięta opowieść o walce jednostki ze światem, w którym zbrodnia i korupcja są na porządku dziennym.

Zamów powieść kryminalną „Wbrew sobie”

„Uwikłany” – Michał Bednarski (2021)

Książka „Uwikłany” autorstwa Michała Bednarskiego to kryminalna intryga, która rozpoczyna się w przychodni, a następnie rozwija się w zaskakujący sposób. Główny bohater, Tomasz, przypadkowo zostaje wplątany w sprawę brutalnego morderstwa i zniknięcia ciała ofiary. Kto stoi za zabójstwem i co łączy poszczególnych pacjentów przychodni? Czy Tomaszowi uda się odkryć tajemnicę i ujawnić winnych, zanim stanie się kolejną ofiarą? Książka wciąga czytelnika w gęstwę intrygi, skłaniając do ciągłego zastanawiania się, co tak naprawdę się wydarzyło i jakie będą dalsze losy głównego bohatera.

Zamów powieść kryminalną „Uwikłany”

Najlepsza książka kryminalna – co cechuje dobry kryminał?

Dobra powieść kryminalna powinna cechować się intrygującą i złożoną fabułą, która skłania czytelnika do przewracania kolejnych stron. Ważne, aby autor budował napięcie i zaskakiwał czytelnika, nie ujawniając od razu rozwiązania zagadki. Kluczowe jest też wprowadzenie postaci, które wzbudzą zainteresowanie i emocje u czytelnika. Ważne, aby bohaterowie byli wyrazistymi i wielowymiarowymi postaciami, a ich motywacje były realistyczne i zrozumiałe. W powieści kryminalnej nie powinno brakować również elementów atmosferycznych, jak na przykład opisy scenerii, które tworzą odpowiednie tło dla historii i wprowadzają czytelnika w nastrój. Wreszcie, powieść kryminalna powinna być też dobrze napisana, z precyzyjnymi dialogami i wciągającym stylem narracji, który nie pozwala czytelnikowi oderwać się od lektury. To wszystko czyni powieść kryminalną atrakcyjną dla czytelnika i sprawia, że chce on poznawać kolejne historie i zanurzać się w świecie kryminalnych intryg.

Najlepsze kryminały wszech czasów – książki, które warto czytać

Jakie są najlepsze powieści kryminalne wszech czasów? W niniejszym artykule przedstawiliśmy zestawienie najlepszych kryminałów wszech czasów, które nie tylko zachwyciły czytelników, lecz także zdobyły uznanie krytyków literackich. Książki kryminalne od zawsze cieszyły się ogromną popularnością, z fascynacją czytelników przenoszącymi się w świat intryg, tajemnic i niespodziewanych zwrotów akcji. Historia literatury kryminalnej jest pełna wybitnych autorów, których dzieła są niezapomniane i nieustannie inspirują kolejne pokolenia. Zdajemy sobie jednak sprawę, że świat literatury ciągle ewoluuje, a nowe, pasjonujące kryminały powstają, więc nasza lista będzie podlegać regularnym aktualizacjom. Ludzie zawsze chętnie sięgali w przeszłości po książki kryminalne, a z pewnością będą kontynuować to fascynujące odkrywanie świata kryminalnych zagadek również w przyszłości. Dlatego też nasze zestawienie najlepszych kryminałów wszech czasów będzie poddawane aktualizacjom, aby odzwierciedlać nowe arcydzieła, które zasługują na uwagę czytelników.

Kryminały warte przeczytania

Zdecydowanie polecamy przeczytać powyższą listę książek kryminalnych. Kryminały warte przeczytania to nie tylko emocjonujące opowieści, ale także świetne narzędzie do kształtowania umysłu. Czytanie tego gatunku literatury to doskonałe ćwiczenie dla naszych zdolności logicznego myślenia. Rozwiązując razem z bohaterami skomplikowane zagadki i tajemnice, uczymy się analizować fakty, łączyć wskazówki i wyciągać wnioski. Te opowieści dostarczają niezapomnianych dreszczyków emocji, zapadając w pamięć na długo. Co więcej, przy okazji poszerzamy naszą wiedzę i słownictwo, ponieważ często napotykamy na specjalistyczne nazwy i pojęcia z dziedzin takich jak kryminalistyka czy psychologia. Dlatego też warto sięgnąć po te książki, bo stanowią zarówno rozrywkę, jak i wartościową formę intelektualnej aktywności.